Žádný med?
Kupovali jsme med od jednoho starého pána, který předloni předal včelaření vnukovi. Zatímco med od zmíněného pána za krátký čas začal tuhnout, až z něj byl suk hmoty, vnuk na to šel jinak. Prodal nám med, v němž se po čase začaly roztroušeně objevovat tuhé krystaly.
Rozdíl čistého medu a medu ředěného znám dobře. Po této nepříjemnosti jsem tedy začala hledat nový zdroj čistého medu – a nestačila jsem se divit.
Od tří včelařských zdrojů nezávisle jsem se dozvěděla, že aby včelař v Praze med na trhu prodal, musí ho předem roztavit. Jinak si prý kupující často myslí, že je med divný, či nějak zkažený.
A také jsem viděla, jak obyčejně za čas vypadá med koupený v supermarketu – který paradoxně nejspíš stejní lidé považují za neředěný. To mě nutí napsat stručný článek o medu, snad aspoň pár lidí díky tomu pohlédne na kvalitu medu novým pohledem:
Med krystalizuje, je to jeho přirozená vlastnost. Další jeho přirozenou vlastností je, že je drahý, protože jeho získávání je náročné.
Med lze naředit – cukerným roztokem. Jelikož med sám obsahuje různé cukry, jeho chemická analýza nemusí naředění odhalit. Spotřebitel však může učinit snadný test – cukerný roztok ve sklenici totiž nekrystalizuje.
Pokud med tvoří po několika měsících tuhou hmotu, není ředěný. Pokud se v něm objevují shluky krystalů, pak tyto shluky jsou med a zbylá hustá tekutina je med zředěný cukerným roztokem.
Některé medy krystalizují výrazněji (květové), některé zůstávají i po krystalizaci spíše pastovité – ale nikdy by Vám neměly vzniknout tvrdé krystaly (medu) + velké množství průhledné tekutiny (roztok).
Pokud je to u Vás doma tak, že se koupí jedna sklenice, kterou rodina ihned spotřebuje, pak nelze poznat, jak kvalitní med jste zakoupili.
Výrazně výhodnější je tradiční způsob, kdy v domácnosti je ve spíži uloženo několik sklenic, které se postupně berou. Na krystalizaci potřebuje úplně čerstvě stočený med zhruba 6 měsíců, ale proces začíná daleko dřív. Tak si můžete vyzkoušet, že jste koupili med od výrobce, který ho nenaředil – anebo zjistíte, kde příště med už nekupovat.
Někdy medy lze zakoupit už zkrystalizované. Tak nemusíte na nic čekat.
Ale nespleťte si je s medy pastovanými. Je to med, který byl po stočení míchán až do hladké husté konzistence. Tato úprava medu je zcela vpořádku – pokud původní surovina byla neředěná.
Vykutálený vnuk nám prodal i pastované medy. Po několika měsících odležení se oddělila pastová hmota (med) a čirá zlatá tekutá hmota (cukerný roztok).
No ale co s medem, který ztuhne a nejde mazat ani vmíchat třeba do zálivky na salát? Můžeme ho roztavit bez ztráty hodnotných obsahových složek, pokud ho ohřejeme jen zvolna – třeba na topení (ideálně 40 – 50°C)
Plaťte za med a ne za cukrovou vodu.
Děkuju za přečtení a prosím – šiřte medovou osvětu dál,
Vaše
☼LK☼