O knihovnickou sovu 2023
V loňském roce pořádala Městská knihovna v Praze už třetí ročník soutěže O knihovnickou sovu. Do soutěže jsou přijímány povídky v rozsahu do 9.000 znaků včetně mezer, žánrově neomezeny, ale nutně splňující téma. Proběhlý ročník měl téma Co zůstalo očím skryto.
Jak už jsem psala v samostatném příspěvku, bylo mi potěšením se zúčastnit a zkusit si vykrestli fantasy svět na tak malém znakovém rozsahu dost přesvědčivě a zároveň tak, aby se tam vešel i příběh. Že se povídka ve sborníku umístila, patří k mým největším loňským úspěchům.
Pro čtenáře má sborník oceněných prací tři veliké výhody:
1) Je zdarma ke stažení ze stránek MLP (stejně jako sborníky předchozích dvou ročníků). Můžete si jej stáhnout jako PDF nebo ve formátu pro čtečku. Link připojím na konec tohoto příspěvku.
V souboru nemusíte dlouze listovat, pokud chcete přejít na některou z povídek rovnou, stačí na ni v obsahu kliknout.
2) Povídky jsou krátké, a tak lehce zpestří třeba cestu dopravními prostředky do práce nebo krátkou pauzu.
3) Povíkdy jsou neuvěřitelně pestré. Najdete v nich humor, napětí, strašidelné kousky i společenská témata. Opravdu jako bonboniéra.
Letošní ročník měla na starosti a sborník editovala Jarmila Kašparová, knihovnice a spisovatelka, které v loňském roce také vyšel debutový román Elektrickej strom; tuto pestrou a příjemnou knihu, sci-fi o životě rockových kapel, při této příležitosti taktéž ráda doporučím.
A na jaké povídky se můžete těšit ve sborníku?
Hezky od konce Andrey Čekanové je bravurně napsaná povídka s děsivou zápletkou a vynikající pointou.
Když on nevypadá Adély Věchetové Kalouskové představuje společenské téma složitého lidského příběhu, který zůstává ve všednodennosti očím skrytý.
Neštěstí Lindy Liczki, psané nevšedním lyrickým jazykem, pracuje s obrazy na pomezí snové vize a reality.
Za displejem Zuzany Osifové si bere s vtipem na mušku falešný obraz života, jak nám ho nabízejí mnozí influenceři na sociálních sítích.
Naše věc Zdeňky Huckové nás seznámí s tím, že v péči LDN se ocitají jak lidé bez rozdílu, jak ti slušní, tak i gauneři.
Jin a jang Martiny Hrabíkové je příjemná povídka o souznění s přírodou a souznění v partnerství.
Orámován Veroniky Vrzalové zaujme způsobem vyprávění z úplně jiného pohledu, než na jaký jsme zvyklí.
Veselka Lucie Klečkové se dotýká otázek rodičovství a partnerského vztahu.
Setkání po letech Terezy Ledecké nás zavede k tématu převtělování duší.
Špenátek Štěpána Tůmy je emotivní sci-fi povídka o konfliktu drsné vojenské povinnosti a rodinného pouta.
Povídka Lívance Denisy Skalové nás pozve do poklidného rána, místa v čase a prostoru, kde se setkávají poselství generací.
Šaman od řeky Xingu Bohumila Matějovského přibližuje nelítostný boj ducha domorodců o záchranu pralesa.
V povídce Nejpříčetnější na planetě Tomáš Přichystala oceňuji humor a narůstající napětí, perfektně vystavěné okolo tajemného a nebezpečního Konduktora.
Ve stínu záře všedních hvězd Zuzany Johanovské je sci-fi s jaksepatří silnou myšlenkou a klasickým tempem, které k přesně patří k tomuto typu příběhu.
Špunt Anny Nymsové je svěží, humorná povídka. Obzvláště pokud máte rádi Čapkův Zahradníkův rok (ale i v opačném případě), neváhejte a přečtete si ji, určitě Vás potěší.
Tajemství lesního domku je moje fantasy s hororovými prvky.
A celou pestřici nám uzavírá vítězná povídka ročníku, Merci! Lucie Hřebečské. Po této zábavné grotesce pro Vás nakupování v Kauflandu už nikdy nebude jako dřív! :)
Sborník povídek z třetího ročníku Knihovnické sovy (jakožto i sborníky z let předcházejících) si můžete zdarma stáhnout ze stránek katalogu MLP.
Stránka sborníku na Databázi knih je zde.
Hezké počtení přeje
☼LK☼