Cesta mlhou
Mlha je závoj krajiny, města, všeho okolo nás. Pohltí zvuky a mate smysly.
*Vyhledej si archetyp závoje. Máš možnost ho chápat jako něco, co odděluje světy. Světy chápej jako patra domu.
Z pohledu cestování šamana v tranzu navštěvuje čarodějník horní a dolní svět. S pojmy pravuje téměř všechna literatura o šamanismu.
Všimni si archetypu hrdiny, který sestupuje do podsvětí a vrací se nazpět. Ostatně K. G. Jung byl takový šaman, svým způsobem.*
Šaman se čas od času vydá na putování, aby našel odpověď na svoje otázky. A hledá je nejen při bubnování, ale i fyzickou cestou - poutí, túrou nebo prostou procházkou. Na čerstvém vzduchu si vyčistíš hlavu, to je všeobecně známo. Pokud pojmeš cestu jako rituál a necháš okolní krajinu působit na své smysly, může ti přinést řadu odpovědí.
Naprosto nutný je trénink naladění mysli. Při pouti krajinou jsi sice při smyslech, ale naladění tvojí mysli je jiné. Vstupuješ do magické reality a přijmeš cestu se všemi symboly, které ti přinese.
Cesta mlhou je speciální případ. Jelikož jsem o ní v literatuře o šamanismu nikde nečetla, domnívám se, že by to mohla být taková pěkná evropská specializace. O mlhy u nás není nouze, zvlášť na podzim.
Před cestou vyber jeden problém, který tě pálí, anebo jednu situaci, nad kterou chceš získat nadhled, dobře se obleč (nebo jeď autem!) a vyraž do mlhy.
Putuj pomalu.
Čím hustší mlha, tím líp. Ztlumí všechny obvyklé vlivy okolí a zesílí určitou specifickou sféru energií. V mlze nepoznáš známá místa na první pohled!
Můžeš přivolat své Průvodce.
Přes mlhu hleď do svého nitra. Ptej se na odpověď. Za chvíli se možná v mlze úplně ztratíš, i když půjdeš (pojedeš) známými místy.
Až cestu zase najdeš, nejdeš najednou i odpověď.
Vyzkoušej, funguje to.
☼ LK ☼